Cover Picture

How I Save Money With and Without Coupons

in Lifestyle
Hype
Shares

Yes you read right, I shopped today without coupons and well as with coupons. I did shop at three grocery stores today, none were out of the way, I was also coming home from work, or checking on work in progress.

One of the three Publix stores I shop takes Dollar General coupons as a competitor coupon, The Oxford commons, so I had the $5.00 of $25.00 Dollar General in hand and I made my list even using one rain check.

I knew that strawberries were on sale for $1.00 each but I was not sure there were any left. To my surprise there was so I took $10.00 of the $25 to buy strawberries, I will make jam or sweet berries.

Next I was thinking about Tony and what he would like to eat that is fast and easy, sometimes even he can heat this when I am sleeping. So I got him 4 cans of Hash, corned beef hash and Roast beef hash those were on sale two for $5.00 and I used two $1.00 off two manufacturer coupon. making them 4 for $8.00

And something for me. I love my coffee but we all know how expensive it can be so I always buy it when its on sale buy one get one free, even better if I can get a coupon, I did get a rain check for Community coffee a few weeks back when they were out of my roast choice and I just printed a $4.00 off two manufacturer coupon, so the coffee was $6.99 each and I got one free, I used the $4.00 off two manufacturer coupon and got both for $2.99.

I added that competitor coupon - $5.00 which means $5.00 of free food.

The total before coupons and sales was $58.05

I paid : $15.99 ~~~ love me some coupons!

Next store was Aldi`s

When I shop at Aldi`s I only buy certain products and most of it is fresh produce and Milk.

Today the milk was $1.49

Red grapes $1.98 per two pound bags, I got two = four pounds.

Red delicious apples $2.69 per three pound bag

Lettuce - .89 per head

Two cucumbers .25 each

Sunflower seeds $1.99 for 10.5 ounce bag

Two cans of light peaches .89 each

One bar of sharp cheddar cheese - $1.89

One 16 slices American cheese - $1.69

I paid $16.88

Last grocery store. Food outlet is a small chain here around this area, they usually always have good deals on meat and today was beef deals.

I got 4 packages of Ground beef $1.69 per pound. I would have got more but they were out, I am hoping this was not a one day sale. I will go back for more on Monday.

Three top round steaks Price beginning at $1.50 and one top sirloin $2.66 that was marked down.

Five pound bah of flour and 8 pound bag of potatoes for $2.50

Total - $22.21 They also charge 10% surcharge = $24.43

Now my three store total out of pocket: $57.30

Plus those Coupon savings = $42.06

Not to bad, Plus I added to the stockpile with the strawberries.

That is how I do cheap but still getting the better in life.

By Andria Perry

Photos By Andria Perry

Creator thumb

Niume community

user thumb user thumb
{{postData.response.imageUploadPercent}}% Complete
...show more ...show less
Hype {{comment.hype}}
Hype {{reply.hype}}
{{comment.response.imageUploadPercent}}% Complete

Facebook comments

Confirmation

Please tell us the reason for your report.

Reasons to Remove this post:

Add a comment (optional)

* please select at least one reason.

* unable to remove post.

Share: {{::postData.title}}

Your post has been published! Now share it to reach more people.

Make sure you check our Resources Page with tips and videos to increase the reach of your posts.

Confirmation

Are you sure you want to delete this post?